Cosplay’de İş Güvenliği hakkında~

 
ÖNEMLİ BİR KONU!
!!! GÜVENLİK !!!

 
Gönlü güzel kardeşim Alp Er Tunga (ki işlerinin ve kendisinin büyük bir hayranıyım (☞゚∀゚)☞( ͡°ᴥ ͡° ʋ)) bu konuda bana özelden yazarak müthiş yararlı bilgiler paylaşırken bu yayını yapmamı önerdi. Hikayelerden çılgınlıkları takip ettiğimiz birçok kardeşimizin görüyoruz ki malzemelerdeki kimyasal zehirlenmeler hakkında bilgilerinde eksikler var. Bu altın bilgiler dilerim işinize yarar:
Solunum yollarını mümkün mertebe korumalısınız. Bu sadece partikül saçılan zımpara işlerinde değil her türlü kimyasal işlemde söz konusudur. 
 
Alp, Youtube’da rastladığı bir videoda reçine ile uğraşan bir hanım kişinin ciğerlerinde nasıl ağır hasar oluştuğunu anlattığına rastlamış. Mesela epoksi veya reçine tarzı malzemeler 2 kısımdan oluşuyor. Yapıştırıcı ve sertleştirici. Bu sıvılar karıştırıldığında ortaya kanserojen gazlar çıkıyor. Voc diye geçiyor, organik buharla alakalı uzun açıklaması için Google’a bakabilirsiniz. Bu gazların herhangi bir kokusu yok, gözle görülemiyor. Bu malzemelerle çalışanlar farkında olmadan bu kanserojen maddelere maruz kalıyorlar. Mutlaka iyi bir şekilde havayı süzen iş maskesi ve gözlük ile çalışınız.
Eva veya polyester zımpara işlerinde bu korumaya daha da özen gösterin. Çok minik partiküller solunum yolları ile, vücudumuza girebilir ve birikebilir. Sonuçları da çok ağır olabilir. 
Ayrıca bazı maddeler birbirini bozabilir. Mesela bali, straforu eritir. Yine çok sıcak silikon straforu eritecektir. Yüksek ısıya maruz kalan yapı malzemeleri alev alabilir.
Sizin de haberiniz olmayan alerjileriniz olabilir. Kimyasalları muhakkak çok dikkatli kullanın.
 
Mutlaka gerekli araştırma ve denemeleri yaptığınıza emin olun, önlemlerinizi alın, çalışmaya öyle başlayın.
 
Herkese kolay gelsin!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s