Hakkımda / About Me

Nilüfer “Sensee”
33 – İstanbul – Yay Burcu
Okullar: Gazi Üniversitesi mezunuyum, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler -Çift Anadal Türkçe Öğretmenliği-. Sanat eğitmenliği sertifikaları.
Deneyimler: 5 yıl ücretli öğretmen -atanamayınca- yönetici sekreterliği, güvenlik memurluğu, turist rehberliği karşılama, dekor ve ürün tasarım projeleri, duvar resimleri, gönüllü hayır işleri. 15 yıldır anime izliyor.

Bu görselleri sitenize beni eklerken kullanabilirsiniz:

En çok sorulan soru: Dikişi nasıl öğrendin?

Bence hala öğrenemedim ლ(^o^ლ)
Annemin eline çok kısa bir zaman bakma şansı buldum. Kadıncağız hep yoğundu ev işleri ile ve ben 16 yaşında evden ayrıldım.
Onun öncesinde ve üniversite yıllarında hep çok çalışan bir çocuktum. Halk Eğitim Merkezi tiyatro dekorda çıraklık işlerinde, kostüm bölümüne salça olurdum. Bolca kovulur ve artıklardan yürütürdüm. Hayatım boyunca sıfır dikiş makinası alamadım. Hala.
Bütün makineleri servisten en az üçüncü el aldım ve son vidasına kadar kendi kendine bakımını yapacak kadar mekanik öğrendim.
Hayal kurmadım, sadece çalışmaya devam ettim. Nasılsa hayallerin gerçekleşecek zengin, ünlü teyze/amca kombosuna dayandığını biliyorum. Nitekim öyle de oldu.
Her zaman daha zor tasarımlara sıfır eğitim ile giriştim. Bazı tasarımlarda 5-6 kere başarısız olup baştan diktiğimi bilirim; çünkü ne uğraştığım şeyi bilen veya benim gibi sosyopat bir çirkine rehberlik etmek isteyecek kimsem yoktu. Ah pek tabii ders almak için param da olmadığını az önce ifade etmiştim.
Özetle dikişi kendim öğrenmeye çalışıyorum.

İkinci en çok sorulan soru: Bir cosplay designer blogger ı olarak neler yapıyorsun?

Yıllardır anime ve cosplay buluşmaları düzenliyorum. Bunlar bedava ve genelde fakirlikten mekansız oluyor; amacım sanat severlerin bir araya gelmesi. Bu hobinin en sevdiğim özelliği şu: Yaş kavramı yok. Benim 11 yaşında da arkadaşım var 60 yaşında da… Bu muhteşem bir şey değil mi?
 Cosplay Türkiye ekibinin İstanbul yöneticiliğini Ekim 2010’da üstlenmiştim ve 29 Ocak 2011’deki partinin hazırlıklarına Ankara merkezdeki yönetim ile beraber çalıştık; isminde ilk kez “cosplay” terimi geçen İstanbul içi partisi olma önemini taşır. Bu parti büyük “convention” ların başlangıcı oldu derler; gurur duyarım. Son olarak da İstanbul’daki En Kalabalık Açıkhava Anime Sever Buluşması’nı (126 kişi) yine 2012 Ağustos ayında Cevahir’de ben düzenlemiştim. Bu sefer değişen şey; adına düzenleyebileceğim “Sensee Cosplay ve Aksesuar” diye bir sayfamın varlığı idi.
Amacım Cosplay i sevdirmek, yaymak ve duyurular yaparken ürün yapılış hikayelerini anlatmaktı. Blogda içerik oluşturmak için param yoktu, sipariş aldım yıllarca~ Hem ben giydim hem modeller, iş çıkarmış olduk ortaya. 2017 gibi sipariş almayı bıraktım. Çünkü artık üretmenin pek değeri kalmadı, her şeyi internetten hazır almaya başladık. Ben de blogger faaliyetlerini standörlük, vlogger ve kostüm performansı ile atölyelere çevirdim.
2018 yılının başlarında Nilüfer’in Koleksiyonu ismine geçtim, çok daha samimi ve kolay bulunur bir isim oldu memnunum.
Halen davet edildiğim etkinliklerde atölye, sunuculuk, seslendirme, kostüm şov için katılıyorum.

 Cosplay’in Türkiye’deki tarihi ve senin bundaki yerin nedir?

Çok önceleri (20 yıl kadar) üniversitelerin bahar şenlikleri veya BKFK etkinliklerinde karakter kostümcülüğü üzerine çalışmalar vardı. Eskişehir Güzel Sanatlar fakültesi yıl sonu geleneksel geçit töreninde karakter kostümleri tasarlanıp taşınıyor çok eskiden beri. Fakat bu işin “cosplay” olduğu bilinmemekteydi.
Rabia T. isimli dikişte yetenekli arkadaşımız Cosplay Türkiye diye bir forum (2006) açtı. Burada ev ortamında ilk üretim ve modellik denemelerimizi paylaşırdık. Organizasyon alanında ise Furkan Aydın tarafından Ankara’da organize edilen cosplay partisi (2009) Türkiye’de ilkti.
Forumla bağlantılı buluşmalar düzenledik. Sonra Furkan beni, Cosplay Türkiye İstanbul Volume 4 partisinin (2011 Ocak) düzenlenmesi için görevlendirdi. Yaptık 😀 Bu İstanbul’da adında “cosplay” geçen ilk etkinlik olarak literatüre geçti.
Sonraları daha birçok farklı ekip -genelde üniversitelerin BKFK kulüpleri- kendi “convention”larını düzenleyerek çeşitlilik ile kaliteyi arttırdıar: Kontakt, YıldızCon, Kunvention, MetuCon, HüCon, Yucon, Cosplay Türkiye, GFA, GoblinCon vs… 2015 yılında Cosplay Türkiye dağıldı ve Ankara merkez Torucon ile İstanbul merkez Geek Fest Avrasya adını aldı.
Cosplay’in bu kadar ilgi çekici olması Gamex, GIST gibi büyük oyun fuarlari ile İzmircon Kule Sakinleri, Metucon, YuCon gibi altkültür organizasyonlarının bünyelerine cosplay için özel etkinlikler dahil etmelerine sebep oldu: Giyinme odasi, vestiyer, yarışma ve ücretli modellik vb. Sonra yayıncılık ve sponsorluklar da artınca hobiyi takip edenler oldukça çeşitlendi. Ben modellik, sunuculuk, rehberlik, standörlük ve jürilik yaptım. Ama özümde blog yazarı olarak bütün bu tarihi aktarmaya bağlı kaldım, eğitimler verdim.
Halen dünyanın çok gerisinde olduğumuz bu hobi ile her gün yetenekli insanlar tanışıyor ve kimi gelir elde ederken kimi de sadece hobi olarak sosyal medya hesabından çalışmalar sunuyor.ÇEKİM YAPMAK İSTEYEN FOTOĞRAFÇILARLA ÇALIŞMALAR HAKKINDA~

Hobi ya da profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşan arkadaşlarımız, ben gibi tasarımcılar ya da cosplayer lara gelir. Tema konuşulur ya da elimdeki çekim yapılmasını istediğim kostümlerin -varsa modellerin- tanıtımı yapılır. Arasından seçim yapılır. İstenilen bir dekor, aksesuar, malzeme vs varsa konuşulur, ayarlanır. Çekim günü saati konuşulur belirlenir. O gün yapılan harcamalar gönüldendir, varsa bir giriş ücreti/yemek vs masraf yarı yarıya bölüşülür. Keyifli bir çalışma olması için iki taraf da farklı sanat dallarından doğan farklı fikirlere saygı ile yaklaşır. Cosplay designer (örnek ben) ya da cosplayer çalışma sonrasında, fotoğraf düzenleme işlemleri de tamamlandıktan sonra kaliteli olarak 8-10 fotoğraf ve/veya düzenlenmiş video klip haricinde çoğu zaman fotoğrafçıdan başka arşiv talep etmez. İmzalı ya da imzasız olması konusunda fotoğrafçının insiyatifine karışamaz. Çekilen fotoğraflar cosplayer bir yarışmaya katılacaksa fotoğrafçıdan izinle veya credits (açıklamalar) de ismi/rumuzu (nick) belirtilerek gönderilir. Aynı şekilde fotoğrafçı da sergi, yarışmaya gönderme hakkı alabilmesi için cosplay modelinden izin almalıdır. Gerçek veya sanal ortamda açıklamalarda cosplay modelinin rumuzunu belirtmesi gereklidir. Dilediği gibi imzalayabilir. İmzasız versiyonunu rica eden cosplay modeline veya tasarımcıya istedikleri şekilde ulaştırmak onun kararına kalır.
“Facebook kalitesini bozuyor. 
Seçim konusunda arşiv elinde olan sadece seçim yapmasını istediği kişilere açık bir albüm oluşturuyor. Beğeni atılanları dosya yapıp yolluyor mail ile. Genelde doküman paylaşımlarını (İlla Messenger olacaksa sıkıştırarak dosya atıyoruz veya) mailde wetransfer kullanıyoruz. Hani emeğiniz çöp olmasın yazık ^_^”

ÖNEMLİ: Çekim yapmak isteyen fotoğrafçı arkadaşlar lütfen mail ile ulaşın !! senseecosplay@gmail.com


ORGANİZASYON DAVETLERİ VE KOSTÜMLÜ MODEL EKİBİ HAKKINDA !!

Organizasyon davetlerine yalnız da iştirak edebiliyorum, lazımsa ekip de kurabiliyorum. Organizasyon grubu/derneği/şirketi veya organizasyonda yer almış stand, dekor tasarım grubu, etkinlik sahibi vs bir marka iletişime geçerek yolculuk masraflarımı (ve isteniyorsa sahne performansı, kostüm dekor tasarımı, workshop, dekor işleri, hostes, çevirmen masraflarımın birini veya birkaçını) karşılayarak organizasyon bünyesine beni kostümlü veya kostümsüz dahil edebilir. Armut’dan ödeme yapabilir.

Nilüfer’in Koleksiyonu olarak çeşitli şirketlerle yıllardır başarılı karakter performansları projelerimizle hizmet verdim. Ben ve modellerim çeşitli parti, tanıtım, organizasyon, davet vs de performans menejerliğini yürüterek bu alandaki ihtiyaç duyulan eksikliği kapatma çabasındayız. Profesyonel karakter oyunculuğu ve ses gösterilerinde tecrübeli ekibimle etkinliğinizin en ilgi çekici ve en alışılagelmedik gösterisini sunmamıza izin verin. 
Not: Cosplay Sanatçısı sadece kostüm giyip gezen insan değildir. Kostümünü karakterinin her ayrıntısına dikkat ederek son derece özenle hazırlayan; performans günü dış görüntüsündeki makyaj, dekor vs özelliklere çok dikkat eden ve karakterini tüm yönleri ile ortamda sergileyen bir sanatçıdır. Karakter kostüm canlandırma sanatının dünyada bilinen adı “Cosplay” dir.
Not 2: Aşağıda firma çalışmalarımı referans olarak sunuyorum:

REFERANSLAR:
1.    EPIN şirketi ile “Ragnarok 2” Oyun Lansman Davetinde Cosplay Performansı
2.    GamesMasters şirketi ile “Cabal Online” Oyun GameX 2012 Cosplay Performansı
3.    SONY Play Station şirketi ile “God of War: Ascension” Oyun Lansman Etkinliğinde Karakter gurubunun performansı
4. Taraf Gazetesi “Cosplay Haber Özel Fotoğraf Çekimi çalışması” Geyşa ve Samuray
5. NHK Japan TV Kanalı J-Melo Programı Çekim Organizasyonu
6. Magnum “The Lord of The Rings” Ekibi Orlando Bloom karşılama organizasyonu
7. Machine Club Cadılar Bayramı Parti Makyajları Projesi
8. League Factory için Wizard Minion GameX Standı Cosplay Performansı
9. Gölge E-Dergi Yıldönümü Partisi Gölge Kız Cosplay Performansı
10. SONY Play Station ile “Uncharted 4: Thief’s End” Oyun Lansman Dekor Çalışması Cosplay Performansı

İrtibat için: senseecosplay@gmail.com

 


ATÖLYELER HAKKINDA !

El işi atölyeleri etkinliklerde yavaş yavaş vazgeçilmezlerden oluyor! Bana da gün doğuyor 😀 Çok severim oturup istekli birilerine bir şeyler öğretmeyi ^_^

– Kadıköy Belediyesi Merdivenköy Çocuk Merkezi Açılışı Origami standı sunumu TIKLA
– GFA’daki origami atölyesi TIKLA
– Comikon İstanbul’daki Kanzashi atölyesi (çalışmalarımı instagram: @kanzashilover ‘da yayınlıyorum) TIKLA
– GameX 2017’de craft destek masası çalışması TIKLA
– Yucon 2016’da eva Kalkan atölyesi TIKLA
– Yucon 2017’de eva Miğfer atölyesi TIKLA
– L’Oreal Merkez Akkom Plaza’daki Origami masası TIKLA
-Comikon İstanbul 2019’da Haori Pratik Dikiş Atölyesi TIKLA

​***Etkinliğinizde atölye yapmamızı veya craft destek masası yönetmemizi isterseniz İrtibat için: senseecosplay@gmail.com

ÖDÜLLERİM:
1. Bilgicon 2011 – En iyi Kostüm – Spider Steampunk
2. Florensia 2011 World Cosplay Contest… – Birincilik – Florensia Magic Knight lvl 25/69
3. Cosplay İzmir III – 3.lük – Oscar François Jarjeyes
4. Mekacon 2011 – 3.lük – Saya Kisaragi Insane Version
5. Spellfair 2013 – “En iyi performans” ödülü – Robin Hood
6. Starla Cosplay Photography – “İkincilik” Spring Giveaway Contest – Alice Hysteria
7. Yennefer of Vengerberg – “Üçüncülük” ADEKS The Witcher 3 Launch Night (May 2015)
8. Azeri Kamana – “İkincilik” İzmircon’16 (May 2016)
9. Roberta (Black Lagoon) – Bireyseller “İkincilik” İzmircon’17 (Nisan’17)
10. Amira – Bireyseller “Jüri Özel Ödülü” Goblincon (Ekim 2017)
11. BUOK Conbo’18 – “İkincilik” – Patronus (HP) (1 Nisan 2018)

MODELLERİMİN ÖDÜLLERİ:
1. Torucon 2011’de ilk 20’de 3 kostüm – Boa Hancock, Sogeking, Chun li
2. Otaku House Cosplay Idol Contest – World’s best One Piece Cosplayers albümünde Sogeking 20’de yer aldı.
3. Cosplay İzmir Convention II – Birincilik: Nabunaga Oda, İkincilik: Orchid Geisha
4. Kontakt 2011 – Bayanlarda Birincilik: Katarina the Sinister Blade, İlk 10’da 3 kostüm: Katarina, Gilbert Nightray, Turkey Sadıq Adnan
5. Zombies Nightout Party by Joygame – Birincilik – Nemesis
6. Coplay Izmir IV 2013 – Erkeklerde Üçüncülük – Haruhi Suzumiya Crossplay
7. Kontakt 4 – Erkeklerde ikincilik – Haruhi Suzumiya Crossplay
8. Temmuz 2015 Galax Turkey “What’s Your Game: Cosplay in Real Life Competition” Dünya birinciliği – Punished Snake – Metal Gear Solid
9. 29 Ekim Halloween Buluşması Jüri Özel Ödülü – Ookami Ameterasu (Saena)

JÜRİLİKLERİM:
1. Japon Büyükelçiliği ve Torucon “Matsuri” Ekim 2014 Cosplay Yarışması Jüriliği
2. Galaxion Ekim 2015 Boğaziçi Güney Kampüs Con Cosplay Yarışması Jüriliği

SPONSORLUKLARIM:
1. 30 Ekim SeaLife Akvaryum Halloween Buluşması Cosplay Partisi Jüri Özel Ödülleri 
2. @farkinavard Çocuk Hastanesi moral ziyaretleri kostüm tedariği

# Ayrıca sayılamayacak kadar çok sunuculuk yaptım. #


ENGLISH:
I’m a cosplay designer 32 years old. Used to be an artist and a teacher but now I’m a Security Officer. My favorite things are to watch animes, to sew costumes and to draw.I graduated at Gazi Univercity, Teacher of Social Sciences. I’ve got art certificates and sewing experience in ateliers. Here is my MyAnimeList page. I and my otaku friends usually meet in weekends. We play consols,  have picnic with cat ears on our heads, play Just Dance, bowling/paintball in our meetings. I’m member of Cosplay Turkey community. People of this community are organizing parties in all of Turkey. Our guests coming parties from many locations, different provinces, different countries…This site’s aim is to endear cosplay to people and to tell stories of cosplay projects’s construction phase. I hope you enjoy…
Greetings ^^ Respects!

Cosplay Designer

Dikiş

Model Eğitimi

Maket

Sunuculuk

Zombie Walk İstanbul Topluluğu FlashMob 
FREE HUGS Etkinliğinden~
Zombie Walk İstanbul Topluluğu FlashMob 
FREE HUGS Etkinliğinden~